Miniatura wpisu w kanale RSS

Na jednej ze stron zechciałem wyświetlać ostatnie wpisy z bloga. Jako najprostszy sposób pobierania danych wybrałem oczywiście kanał RSS, który WordPress ma w standardzie. W standardzie nie posiada jednak miniatur wpisów, które w moim przypadku były niezbędne. Jak rozwiązać ten problem?

Przeszukując bazę pluginów do WordPressa znalazłem wiele gotowych rozwiązań, które rozbudowują treść i strukturę kanału RSS. Pozwalają także dodawać miniatury, jednak nie w takiej formie, w jakiej bym chciał. Najczęściej są to rozwiązania przyklejające obrazek jako znacznik <img> do treści posta lub też dodające gotowe tagi xml, np:

 

<media:thumbnail xmlns:media="http://search.yahoo.com/mrss/" url="http://adresbloga.pl/wp-content/uploads/2015/01/adresminiatury.jpg" width="150" height="150"/>

Ja tymczasem potrzebowałem czystego adresu URL obrazka, zamkniętego np. w znaczniku <image></image>. W tym celu napisałem prostą funkcję:

function rss_get_image(){
 global $post; 
 if (function_exists ('has_post_thumbnail') && has_post_thumbnail($post->ID)) {
  $image_id = get_post_thumbnail_id( $post->ID );
  $image_url = wp_get_attachment_url($image_id);
 }
 return ($image_url);
}

Niestety sama funkcja nie wystarczy, bo trzeba ją jeszcze wprowadzić do kanału RSS. Choć staram się nigdy nie edytować plików WordPressa, to w tym przypadku uznałem, że nie mam wyjścia. Musiałem umieścić funkcję w pliku /wp-includes/feed-rss2.php. Wewnątrz znacznika <item></item> umieściłem swój upragniony obrazek:

<image><?php echo rss_get_image(); ?></image>

W ten sposób mamy sam URL obrazka w jednym tagu .

3 komentarze

 1. Dzięki. Wiedziałem, że nie pierwszy mam taką potrzebę i dziwiłem się, że nie mogę znaleźć gotowego rozwiązania 🙂


  🙂

  🙂
  😀
  😆
  😯
  🙁
  😥
  👿

  😀 2 👿 1

  Reply
  • W koncu po latach wordpress 4.2 doczeka się domyślnie aktywnych przyjaznych linków… to może w niedalekiej przyszłości i o ikonę wpisu w rss się wzbogaci 🙂


   🙂

   🙂
   😀
   😆
   😯
   🙁
   😥
   👿

   🙂 1 😀 3 😆 2 🙁 1 👿 2

   Reply

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *